Cosplayer Ece Selin Balıkdere Röportajı

Cosplayer Ece Selin Balıkdere Röportajı

*Oyunlartanitim: Merhaba Ece aslında bir çok kişi seni tanıyor ama biraz daha detaylı tanıyalım seni. Biraz kendinden bahsedebilirmisin ? Ece nasıl biridir ? Cosplayer dışında neler yapar ?

Cosplayer Ece Selin Balıkdere Röportajı*Ece Selin: Merhabalar, öncelikle beni sitenize davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

2001 Bursa doğumluyum. Robert Kolej’de hazırlık okuyorum.1 senedir cosplayer ile uğraşıyorum. Resim çizmekten ve basketbol oynamaktan hoşlanıyorum.

*Oyunlartanitim: Bu arada Ece ismi ilemi Selin ilemi çevreniz size karşı kullanıyor

*Ece Selin: Genelde yakın çevrem Ece Selin diye hitap ediyor ama Ece’yi de kullanıyorum.

*Oyunlartanitim: Yaşadığınız şehir, yaşınız ve eğitim durumlarınızdan birazda bahsedebilirmisiniz ?

*Ece Selin: Hafta içinde eğitimim nedeniyle Istanbulda yaşıyorm. Haftasonu ise Bursa’ya geri dönüyorum.15 yaşındayım. Bu sene Robert Kolej’inde yatılı olarak hazırlık okumaya başladım.

*Oyunlartanitim: Cosplayerlik yapmaya ne zaman başladın?Seni çeken bu sanata ne oldu anlatabilirmisin biraz ?

*Ece Selin: Cosplayer yapmaya başlayalı yaklaşık bir(1) yıl oldu. Daha çok deneyimli değilim ve kendimi geliştirmeye Cosplayer Ece Selin Balıkdere Röportajıçalışıyorum. Beni bu sanatı yapmaya iten asıl güç aslında oynadığım oyunlardı. Evdeki eşyalardan bir şeyler yapmaya çalışıyordum en başta, sonradan internetten sipariş ettiğim çok emek gerektirmeyen ufak çaplı kostümler ile devam ettim. Şu anda kostümlerin çoğu parçasını kendim yapmaya çalışıyorum.

*Oyunlartanitim: Peki Cosplayerlik senin için ne ifade ediyor ?

*Ece Selin: Cosplayerlik ufak bir zaman dilimi içinde bile olsa kendimi sevdiğim karakterin hem bedenine hem de ruhuna büründürebilmek benim için. Cosplayer çoğu kişi tarafından sadece dış görünüşte yaşanan bir değişiklik olsa bile benim için karakterin iç dünyasına ışık tutan bir fener gibi anlayacağınız.

*Oyunlartanitim: Sana göre kostümleri hazırlamak yetenek gerektiren bir şey mi ?Bu çalışmalarında en çok nelerde zorlanıyorsun?

*Ece Selin: Sanatsal açıdan bir yetenek gerektirdiği kesinlikle doğru. Kostümün craftını yaparken yapılan boyamadan makyajına kadar cosplayer azim ve özveri gerektiriyor. En çok zorlandığım kısım ise dikiş. Kostümlerin dikişini ben yapamıyorum, tek yaptığım dikiş ufak çaplı olanlar. Mesela bir yaprağı asaya dikmek gibi.

*Oyunlartanitim: Çevrende hiç senden etkilenip bende cosplayer olacağım diyenler oldumu ?

Cosplayer Ece Selin Balıkdere Röportajı*Ece Selin: Kendi okulumda oyunlara ve animelere yatkın birkaç arkadaşımı etkilediğimi düşünüyorum. Benimle beraber etkinliklere çağırıyorum böylece ortamı görüp heveslenebiliyorlar.

*Oyunlartanitim: Ne kadar Sıklıkla Cosplayer yapıyorsun? Bu çalışmalarını yaparken neleri göz önüne alarak hazırlıyorsun?

*Ece Selin: Genelde kostümleri etkinlik varsa hazırlıyorum. Eğer çok sevdiğim bir karakter olursa yada arkadaşlarım yapmamı istediği bir karakter  var ise  bunları göz önünde bulundurarak gelecekteki cosplayer planlarımı şekillendiriyorum.

*Oyunlartanitim: Cosplayerlerinin genellikle oyunlarla alakadar olduğunu görüyoruz, sende dile getirdin oyunları seviyorum diye ne tür oyunlar oynuyorsun, hikayesinden etkilenip de şu oyundaki karakterin cosplayerini yapamalıyım dediğin oldu mu?

*Ece Selin: MOBA , MMORPG ,OMFPS, RPG tarzı oyunlar oynuyorum. Mad Father’dan Aya’nın hikayesi gerçekten güzeldi. Oyunun kendisinin de gayet başarılı bir hikaye örgüsü var. Aya’ nın cosplayerini en yakın zamanda yapmayı düşünüyorum.

*Oyunlartanitim: Evinizde bu çalışamalarınızı yapabilceğiniz bir bölümünüz varmı veya odanızdamı bunları yapıyorsunuz.Bu çalışmalarınızda size destek eden kişiler oluyormu?

*Ece Selin: Genelde salonda annem ile beraber yapıyorum. Halledilmesi gereken ufak bir şey ise yada sonraki Cosplayer Ece Selin Balıkdere Röportajıcosplayerlerim için makyajını denemek istediğim bir karakter varsa onu kendi odamda yapıyorum.

*Oyunlartanitim: Vucudunuzda veya yüzünüzde en fazla nerenizi beğeniyorsunuz neden? Hangi bir dövmeniz varmı ?(Dövmeniz varsa neyden esinlenip yaptırdınız sizin için ne ifade ediyor)

*Ece Selin: En çok saçlarımı seviyorum. Düz olduğu için şekillendirmek için çaba harcamama gerek kalmıyor ve bu baya bir zaman kazandırıyor. Dövmem yok ama ileride steampunk temalı bir dövme düşünebilirim.

*Oyunlartanitim: Cosplayer sanatçılarımız için türkiyede ne tür çalışmalar yapılmalı nasıl geliştirilmeli sizce ?

*Ece Selin: Öncelikle İstanbul, Ankara ve İzmir dışında etkinlikler düzenlense çok hoş olabilirdi. Ben geçen sene her etkinlik için Bursa’dan İstanbula gidiyordum neredeyse. Farklı şehirlerde de böyle etkinlikler olursa cosplayerliğe daha fazla kişi kazandırabilceğimizi düşünüyorum.

*Oyunlartanitim: Müzik aletleri ile de resimlerinizi gördük bu tür çalışamalar da bulunuyor musunuz? neler çalışıyorsunuz ?

*Ece Selin: Malasef müzik aleti çalmıyorum. Bu senenin başında elektro gitara başlamıştım fakat devam ettiremedim. Yazın tekrardan başlayacağım sanırım.

*Oyunlartanitim: Bu arada profesyonel oyunların videolarında bulunduğunuzda oldu bu çalışmalarda neler hissettiniz biraz duygularınızdan bahsedebilirmisiniz?

Cosplayer Ece Selin Balıkdere Röportajı*Ece Selin: League of Legends ‘ın Kış Mevsim Finali ‘ne özel paylaştığı cosplayerlerin videosunda bulundum. İlk tepkim “ Aa!” oldu çünkü bu benim için alışılmışın dışında bir durumdu. Sonunda bir yerlere gelebildiğimi hissettim. Emeklerimin karşılığını çok güzel bir şekilde alabildiğim için sevinçli ve videodaki diğer profesyonel cosplayerler ile aynı videoda olduğum içinde gururluydum.

*Oyunlartanitim:Ece seni fazla yormayalım ve röportajımızı burda bitirmeden önce hayranlarına ve takipçilerine dile getirmek istediklerini alalım istersen?

*Ece Selin:Takipçilerime ve hayranlarıma ilgilerinden teşekkür ediyorum sizlerinde desteklerinizle ve bizleri onlarla daha sık bir araya getirdiğiniz için teşekkürler ilerleyen dönemlerde daha sık karşılarında olup çalışmalarımı sizlerle paylaşmaya devam edicem takip etmeyi o nedenle ihmal etmemeleri yeterli sağolun.

 

 

 

foto-galeri-icon

 

icontexto-inside-facebook  Facebook Profil

Bunlar da Dikkatini Çekebilir... Yazarın Diğer Yazıları

Bir Cevap Yazın